Czy zakup pralki wysokiej jakości będzie wystarczający, gdy zechcemy wykonać pranie we właściwy sposób? Z pewnością znacząco ułatwi nam zadanie, należy jednak liczyć się z tym, że nie rozwiąże wszystkich problemów. Jeśli stan prania ma nas satysfakcjonować, musimy użyć odpowiedniej ilości detergentów. Powinniśmy też zwracać uwagę na to, jak są one podawane. Pytanie o to, gdzie wlać płyn do płukania wcale nie jest pozbawione uzasadnienia.
Po co nam płyn do płukania?
Jeszcze zanim spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie płyn do płukania gdzie wlać, musimy zastanowić się nad inną kwestią. Dla wielu osób nie jest jasnym to, po co właściwie używać tego detergentu. Czy może on rzeczywiście wpłynąć na jakość prania? A może jest kolejnym przykładem rozwiązania tworzonego jedynie z myślą o tym, aby wyłudzić pieniądze od kupujących?
Na szczęście, wymienienie listy zalet płynu do płukania nie jest trudne. Najważniejsza wiąże się z gwarantowaną przez ten detergent miękkością ubrań, które są przyjemniejsze w dotyku i wygodniejsze podczas noszenia. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że tkaniny poddane działaniu płynu do płukania można łatwiej wyprasować. Już po praniu nie gniotą się tak bardzo, jak ma to miejsce przed dodaniem płynu, znika też problem wyładowań elektrostatycznych.
Dostępne dziś w sprzedaży płyny do płukania coraz częściej charakteryzują się krótkimi składami. Są przyjazne dla alergików i nie powodują podrażnień nawet u tych osób, których skóra jest wyjątkowo delikatna. Jakby tego było mało, ich zaletą jest przyjemny zapach. Nie jest to najważniejszy powód ich zakupu, wiele osób przyznaje jednak, że właśnie z tego powodu nie potrafi zrezygnować z płynu do płukania tkanin.
Płyn do płukania – zastosowanie dawniej i dziś
Jeśli chcemy, aby płyn do płukania sprostał stawianym przez nas oczekiwaniom, musimy pamiętać o tym, jak ważne jest używanie go we właściwy sposób. Kilkanaście lat temu konieczne było zatrzymanie programu prania tuż przed uruchomieniem się opcji płukania, a następnie wlanie płynu w odpowiedniej ilości. Dziś nie ma już takiej konieczności. Każdy typ pralki ma specjalną przegródkę stworzoną właśnie z myślą o tym, aby wlać do niej płyn. Problemem okazuje się więc przede wszystkim to, że nie w każdej pralce wspomniana przegródka znajduje się w tym samym miejscu.
Gdzie wlać płyn do płukania Indesit?
Co do zasady, w pralkach firmy Indesit to środkowa przegroda stworzona jest z myślą o tym, aby umieszczać w niej płyn do płukania. Rozwiązania oferowane przez najbardziej uznanych producentów są wyposażone w specjalne dozowniki, podczas wlewania płynu warto więc korzystać z nich, aby mieć pewność, że wybrana przez nas ilość nie jest ani za duża, ani za mała. Oczywiście, różne modele pralek Indesit mogą różnić się między sobą. Przed wlaniem płynu do płukania warto więc upewnić się, że nad przegródką, którą wybieramy, umieszczony jest symbol kwiatka – uniwersalne oznaczenie stosowane w przypadku płynu do płukania tkanin.
Gdzie wlać płyn do płukania w pralce Electrolux?
Pralki Electrolux nadal cieszą się ogromną popularnością w polskich domach. W wielu z nich są synonimem solidności i gwarancją prania wykonanego nie tylko starannie, ale i szybko. Przegroda przeznaczona do nalewania płynu do płukania, zwykle znajduje się po prawej stronie, obok niej zaś znajduje się miejsce na płyn do prania. Oczywiście, w kolejnych modelach możemy liczyć się z pewnymi odstępstwami od tej zasady. Warto więc pamiętać o symbolu kwiatka – niezawodnym oznaczeniu informującym nas o tym, że właśnie znaleźliśmy miejsce do wlania płynu do płukania.
Płyn do płukania – gdzie wlewać w pralkach innych marek?
Jeśli jesteśmy właścicielami marki Beko, miejsce na płyn do płukania znajduje się zwykle w środkowej komorze. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do marki Whirlpool. Tu podział jest dokonany nie w poziomie, ale w pionie. Miejsce na płyn do płukania jest więc po prawej stronie. W pralkach firm Amica, Bosch, Samsung oraz Siemens to środkowa szuflada jest tą, która jest przeznaczona do umieszczenia w niej płynu do płukania.
A co z pralkami ładowanymi od góry? I w nich stosowane są dobrze nam już znane oznaczenia, pewnym wyzwaniem może jednak okazać się samo znalezienie dozowników. Warto więc pamiętać, że dostanie się do nich wymaga uniesienia pokrywy pralki. Przeważnie pojemniki są zlokalizowane po wewnętrznej stronie pokrywy, choć w niektórych modelach są one zlokalizowane na ściance urządzenia, tuż nad bębnem.
Dlaczego wybór przegrody jest tak ważny?
Mając już pewne pojęcie na temat oznaczeń, jakie są stosowane w przypadku płynu do płukania, warto zastanowić się nad tym, dlaczego przestrzeganie sugestii udzielanych nam przez producenta ma tak duże znaczenie. To, gdzie płyn do płukania trafia w instrukcji wydanej nam przez producenta, przesądza o kolejności dodawania detergentu do bębna. Jeśli więc pomylimy przegrody, najprawdopodobniej wypierzemy ubrania w płynie, a wypłukany – w proszku. Nie tylko nie pozbędziemy się w ten sposób plam, ale również doprowadzimy do powstania nieestetycznych zacieków. W najlepszym wypadku czekać nas będzie konieczność wstawienia prania jeszcze raz. Może się jednak okazać, że będziemy zmuszeni oddać uszkodzoną przez naszą niefrasobliwość odzież do pralni, gdzie zajmą się nią profesjonaliści.