Intensywnie użytkowana pralka automatyczna w pewnym momencie przestaje działać tak dobrze, jak się tego po niej spodziewamy. W zdecydowanej większości przypadków problemem jest przede wszystkim brudna uszczelka nazywana też popularnie gumą. Jej regularne czyszczenie zwiększa żywotność urządzenia. Przyczynia się też do tego, że ubrania są czystsze i przyjemniejsze w dotyku. Jak zatem wyczyścić gumę w pralce mając pewność, że nie ucierpi na tym sama uszczelka?
Skąd się bierze brud w uszczelce?
Jeszcze zanim przystąpimy do czyszczenia gumy, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, skąd właściwie bierze się tak często pojawiający się tam brud. Zwykle nie ma w tym naszej winy, a problem ma swoje źródło w samej konstrukcji uszczelki naokoło drzwi. Oczywiście, im intensywniej wykorzystujemy pralkę, tym osadu jest więcej. Zwykle są to pozostałości po samym praniu. Bywa jednak i tak, że w zagłębieniach można odnaleźć włosy, sierść, a nawet pozostałości po płynach zmiękczających.
Czyszczenie uszczelki przynosi najlepsze rezultaty wtedy, gdy jest wykonywane na bieżąco. Z czasem wymaga bardziej skomplikowanych zabiegów. Jakby tego było mało, problemem zaczyna stawać się nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza pralki, a w skrajnych przypadkach – pleśń i grzyb.
Jak wyczyścić gumę w pralce – przygotowania
Sposobów na uporanie się z brudem zagnieżdżonym w zagłębieniach uszczelki nie jest wcale mało. Nim jednak przystąpimy do ich testowania, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, w jakim stanie znajduje się guma. Jeśli już pobieżne oględziny potwierdzają, że doszło do jej mechanicznego uszkodzenia, czyszczenie wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Nawet, jeśli poradzimy sobie z pleśnią i brudem, uszczelka nie będzie w stanie wykonywać swojej podstawowej funkcji. Pralka zacznie przepuszczać wodę, a wymiana uszczelki stanie się zaledwie jednym z kilku towarzyszących nam problemów.
Sposób pierwszy – soda oczyszczona i ocet
Tak zwane domowe sposoby często są nie tylko tańsze, ale i bezpieczniejsze niż stosowanie specjalistycznych środków czyszczących. Nie można im też odmówić skuteczności. Nic więc dziwnego, że analizę metod wykorzystywanych, aby wyczyścić pralkę, rozpoczyna się od wspomnienia o sodzie oczyszczonej i occie.
Przygotowanie preparatu przeznaczonego do wyczyszczenia uszczelki nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować butelkę octu i połowę szklanki sody oczyszczonej. Przyda nam się też szczoteczka do zębów oraz ręcznik, choć ten ostatni może zostać zastąpiony innym kawałkiem materiału. Gdy preparat jest już gotowy, jego część należy umieścić w szczelinach w otaczającym pralkę gumowym kołnierzu. Pozostawienie tam preparatu na kilkadziesiąt minut z pewnością przyczyni się do tego, że brud dość łatwo oderwie się od gumy. Potem można już zabrać się za samo czyszczenie. Praca z wykorzystaniem szczoteczki do zębów może wiązać się z pewnym wysiłkiem. Efekt końcowy powinien nas jednak usatysfakcjonować.
Po wyczyszczeniu pralki warto umieścić w pralce pozostałą część preparatu (ocet w bębnie, a sodę w szufladzie na proszek), a następnie uruchomić program tak, aby przeprowadzony został najdłuższy cykl prania. Da nam to pewność, że pozbyliśmy się resztek zanieczyszczeń i nie znajdziemy ich na pranych przez nas ubraniach. Czyszczenie uszczelki z wykorzystaniem sody i octu nie musi być czynnością wykonywaną co tydzień. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nie być świadkiem przykrych niespodzianek, zabieg ten dobrze jest wykonywać raz na trzy miesiące.
Sposób drugi – tabletki do zmywarki
Nie każdy przepada za zapachem octu, wiele osób na samą myśl o tym, że miałoby używać go regularnie, zaczyna zastanawiać się nad wymianą pralki na nową. Na szczęście, przedstawiony powyżej sposób nie jest wcale jedynym, na jaki można się zdecydować. Wcale nie mniej skuteczne mogą okazać się tabletki wykorzystywane na co dzień do zmywarki. Większość z nich jest w stanie poradzić sobie nawet z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami we wgłębieniach. Tabletki do zmywarki są też nieocenione, gdy pod uszczelką osiadł kamień, a z pralki zaczął się wydobywać nieprzyjemny zapach.
Jeśli operacja ma zakończyć się powodzeniem, jedną tabletkę należy umieścić w bębnie, a drugą – tam, gdzie wsypujemy zazwyczaj proszek do prania. Potem pozostaje nam już tylko ustawić cykl prania w dość wysokiej temperaturze (przynajmniej 60 stopni) i cykl płukania. Już po wyłączeniu pralki dobrze jest pamiętać o tym, aby szuflada i drzwiczki przez pewien czas pozostały otwarte. Pozwoli to wszystkich elementom wyschnąć, co z pewnością będzie przeciwdziałać rozwijaniu się pleśni oraz grzybów.
Jak zadbać o uszczelkę po czyszczeniu?
Jeśli czyszczenie gumy w pralce zakończyło się powodzeniem, warto wyrobić w sobie kilka nawyków, które sprawią, że w przyszłości utrzymanie uszczelki w dobrym stanie będzie łatwiejsze
Należy pozostawiać otwarte drzwiczki po każdym praniu pozwalając w ten sposób na osuszenie się nie tylko uszczelki, ale i innych części podatnych na tworzenie się kamienia i pleśni.
Nie należy trzymać wypranych ubrań zbyt długo we wnętrzu pralki.
Jeśli kamień tworzy się wyjątkowo szybko, problemem jest najprawdopodobniej wysoka twardość wody. Aby się z nim uporać, dobrze jest postawić na jeden ze środków zmiękczających.
Dzięki stosowaniu się do tych kilku prostych zaleceń można wydłużyć żywotność uszczelki nawet o kilka lat.