Ręczne wybielanie ubrań zajmuje dużo czasu i wysiłku. Dużo wygodniej jest wrzucić tkaniny do pralki i pozwolić działać odplamiaczom sprawdzonej marki.
Rodzaje odplamiaczy
Podczas prania można stosować różnego rodzaju preparaty wybielające. Najczęściej stosowane są te na bazie aktywnego tlenu. Wybielacze z chlorem są stosunkowo tanimi produktami. Są bardziej agresywne i radzą sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Za pomocą produktów zawierających chlor przywrócimy śnieżnobiały kolor nawet szarej i wyblakłej pościeli. Jednak takie produkty mogą uszkadzać niektóre elementy pralki.
Aby dowiedzieć się, czy odplamiacz jest niebezpieczny dla pralki, musisz przeczytać jej instrukcje. Jeśli stosowanie roztworów zawierających chlor jest zabronione, to kategorycznie wstrzymaj się z używaniem odplamiacza.
Pralki, w których dozwolone jest stosowanie środków zawierających związki chloru, wyposażone są w plastikowe rurki i bębny wykonane z trwałych materiałów. O możliwości stosowania produktów z chlorem można również dowiedzieć się, zaglądają co miejsca, do którego przywykłeś wsypywać proszek – jeśli jest dodatkowa czwarta komora, to ich użycie jest dozwolone. Nie zaleca się zbyt częstego stosowania wybielacza – części mające intensywny kontakt z chlorem mogą ulec uszkodzeniu.
Do której komory wsypać odplamiacz?
W typowej pralce są zwykle 3 komory. Najczęściej do komory A, czyli I, zaleca się wsypywanie proszku do prania wstępnego. Następna sekcja oznaczona jest symbolem B lub cyfrą rzymską II. Tam umieszcza się kompozycję używaną do głównej części prania.
Jest też trzecia sekcja. Jest oznaczona gwiazdką lub kwiatkiem. W to miejsce należy wlać nabłyszczacz. Ale nadal nie wiemy, gdzie dokładnie ma być umieszczony środek wybielający. Wybielacze, a także preparaty przeciw osadzaniu się kamienia, odplamiacze, umieszcza się w przegródce na główny detergent.
Mylenie przegródek ma swoje konsekwencje. Przy niewłaściwym układaniu detergentów możesz po prostu nie osiągnąć efektu prania. Gorzej, jeśli do przegródki na nabłyszczacz wlejesz wybielacz lub agresywny odplamiacz. Może to zaszkodzić znajdującym się wewnątrz tkaninom.
Używanie płynnego wybielacza
Na początek warto zwrócić uwagę, że w pralce można stosować dwa podstawowe rodzaje płynnych kompozycji wybielających. Wśród nich wyróżnia się te zawierająca chlor. Są cenione za działanie nawet w zimnej wodzie, niski koszt i łatwość użytkowania.
Do pralki możesz też wlać środki wybielające zawierające tlen. Nadają się do szerokiej gamy tkanin, w tym bardzo wrażliwych materiałów syntetycznych. Przy prawidłowym użytkowaniu kolorowe rzeczy staną się jaśniejsze i świeższe. Mogą być stosowane z każdym proszkiem do prania. Preparaty zawierające tlen i chlor można bezpiecznie stosować do dowolnej pralki, najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak to zrobić poprawnie.
Produkty zawierające chlor zaleca się wlewać do komory, a nie bezpośrednio dodawać do prania. Do bębna nie należy wlewać chlorowych środków wybielających. W skrajnych przypadkach możesz to zrobić, tylko przy dużej ilości wody, aby zapobiec uszkodzeniu płótna. I nawet wtedy, po wybieleniu, tekstylia należy dokładnie wypłukać i wyżymać.
Gdzie wlać odplamiacz do pralki
Optymalne jest wlewanie odczynników do specjalnego pojemnika. Dotyczy to nie tylko odplamiaczy na bazie chloru, ale także tlenu, a nawet mieszanin. Należy pamiętać, że nie można wlać odczynnika chloru do komory ogólnej. Stosowany może być tylko w specjalnej przegródce.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Ciekawostką jest to, że istnieje możliwość stosowania wybielaczy nie do usuwania plam, ale do eliminacji nieprzyjemnego zapachu stęchlizny w pralce. Należy wlać odplamiacz do komory prania zasadniczego, a następnie włączyć tryb, podgrzewania wody do 90 stopni. Po odczekaniu, zatrzymaj pralkę na 60-120 minut, a następnie włącz program płukania, nie zapominając o wlaniu octu do komory. Do drugiego płukania nie trzeba już nic dodawać.Stosowanie wybielacza do różnych maszyn
Urządzenia LG mają standardowe rozwiązanie – z 3 komorami. Są one umieszczone ściśle równolegle. Podobną konstrukcję wybrali inżynierowie firmy Bosch. Odplamiacz należy umieścić w drugiej przegródce.W przypadku pralek firmy Indesit mamy nie 3, ale 4 przegrody. Środki do namaczania są wsypywane lub wlewane do pierwszej. Druga służy do proszków do prania, trzecia do emolientów i substancji zapachowych. Odczynniki wybielające umieszczane są w specjalnej wyjmowanej konstrukcji. Jeśli chodzi o urządzenia Samsung, chemię piorącą i odplamiacze, należy umieścić w skrajnej lewej komórce. W pralkach Electroluxa odplamiacz należy wsypać do przegrody znajdującej się dokładnie na środku. W przypadku preparatów żelowych stosuje się dozowniki.
Systemy Hotpoint Ariston są wyposażone w półokrągłe przegrody. Suche detergenty są umieszczone po prawej stronie. Płynne mieszanki umieszcza się tylko bezpośrednio przed uruchomieniem maszyny. W pralkach Beko znajduje się specjalna komora z dozownikiem na odplamiacz.