Zmywanie naczyń nie jest najprzyjemniejszym zadaniem, jakie można wykonywać w domu. Agata Christie, znana autorka kryminałów, zwykła mawiać, że pomysły na kolejne książki przychodzą do niej w trakcie zmywania naczyń, bo ta nudna czynność wywołuje w niej chęć mordu. Czy tak w istocie było, nie wiadomo, jednak obecnie technologia znacząco odmieniła prace domowe. Nie trzeba już myć naczyń ręcznie. Można umieścić je w zmywarce, dodać detergent i po prostu poczekać, aż zadzieje się magia.
Czym jest zmywarka?
Zmywarka to urządzenie elektryczne, które zmywa naczynia i bardzo ułatwia życie wielu osobom każdego dnia. Jej budowa nie jest skomplikowana. Składa się ze zbiornika na wodę, elementu grzejnego oraz pompy, która służy do pompowania wody do zmywarki. Zazwyczaj zmywarki są umieszczane przy zlewie kuchennym i podłączane do dopływu ciepłej i zimnej wody. Zmywarka najczęściej podgrzewa zimną wodę i dopiero ciepłej używa do procesu mycia naczyń.
Zmywarki są zaprojektowane tak, aby oszczędzić czas, zmywając naczynia w sposób automatyczny zamiast ręcznego mycia ich pojedynczo. Zmniejszają tym sposobem znacznie ilość zużywanej wody wykorzystywanej do zmywania w porównaniu do mycia ręcznego. Urządzenia zużywają jej znacznie mniej, niż byłoby to konieczne, gdyby naczynia miały być myte wyłącznie za pomocą tradycyjnej, ręcznej metody. To ważne w obecnych czasach, gdy tak wiele mówi się o oszczędności wody oraz ekologii. Trzeba także zauważyć, że zmywarka może umyć naczynia dokładniej i dzięki programom z suszeniem, na naczyniach nie pozostają zacieki. Szklanki i kieliszki mogą być w końcu całkowicie przejrzyste.
Jak działa zmywarka?
Jak działa to zmieniające życie urządzenie? Zasada działania zmywarki jest wbrew pozorom prosta. Pierwszy krok to oczywiście załadowanie urządzenia. Naczynia są umieszczane w zmywarce w taki sposób, aby nasiąkały wodą zarówno od dołu, jak i od góry. Wstawia się je do specjalnego koszyka. Ciepła woda jest podgrzewana przez grzałkę elektryczną, która podgrzewa wodę do temperatury w zakresie 50-60 stopni Celsjusza. Do tej podgrzanej wody dostaje się detergent, który należy przed rozpoczęciem cyklu umieścić w specjalnej przegrodzie w urządzeniu. Najczęściej są to kostki do zmywarki. Przydaje się także nabłyszczacz i sól do zmywarek. Kiedy cykl się rozpoczyna, ciśnienie powietrza z wnętrza zmywarki wpycha całą brudną wodę na wierzch każdego elementu do rury spustowej, aby mogła przeniknąć przez sita filtra, który zbiera większe nieczystości i następnie spłynąć do rury wylotowej połączonej z systemem kanalizacyjnym.
Zmywarka zmywa naczynia na różne sposoby, na przykład za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, aby usunąć przyklejone resztki jedzenia i używając wody z detergentem, aby usunąć resztki jedzenia i tłuszcz. Czy przed włożeniem naczyń do zmywarki należy je wcześniej opłukiwać wodą? Nie zawsze jest to konieczne. Jednak w przypadku mocno zabrudzonych talerzy czy garnków, na których zalegają resztki jedzenia, należy je usunąć. Mogą one zapchać filtr i nawet uszkodzić urządzenie, dlatego warto zadbać, aby nie znalazły się one w zmywarce przed uruchomieniem cyklu mycia.
Jak dbać o zmywarkę?
Zmywarka ma wiele części, które należy regularnie czyścić. Jednym z najważniejszych elementów jest filtr, który umożliwia swobodny przepływ wody przez urządzenie i zatrzymuje na przykład pozostałości posiłków. Zabrudzony filtr spowoduje cięższą pracę zmywarki, co może prowadzić do zwiększonego zużycia energii i nieefektywnego zmywania. Filtr zmywarki należy sprawdzać i czyścić co najmniej raz w miesiącu, a jeśli urządzenie działa często, może być konieczne robienie tego na przykład raz w tygodniu. Uszczelki w drzwiach należy sprawdzić i wyczyścić łtemudnym detergentem lub roztworem octu przynajmniej raz w tygodniu.
Aby wyczyścić zmywarkę w środku, automatycznie, najpierw uruchom ją w cyklu gorącej wody, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia. Następnie wyjmij kosz ze zmywarki i umyj w wodzie z mydłem. Usuń wszelkie nagromadzone na filtrach zanieczyszczenia i wyrzuć je. Teraz jest ona gotowa do czyszczenia.
Zmywarka to jedno z najbrudniejszych miejsc w domu. Może się w niej znajdować nawet do 150 razy więcej bakterii, niż zbiera przeciętna deska sedesowa. Aby zmywarka działała płynnie, ważne jest jej regularne czyszczenie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wykorzystanie cyklu płukania – w gorącej wodzie. Następnie użyj uniwersalnego środka czyszczącego, który dokładnie wyczyści wnętrze urządzenia.
O czym pamiętać, wkładając naczynia do zmywarki?
Zmywarki mogą służyć do mycia zarówno naczyń, jak i garnków i patelni. Są często używane w kuchniach komercyjnych, a także w domach. Zmywarka jest doskonałym dodatkiem do kuchni, ponieważ oszczędza dużo czasu i wody. Zmywarkę należy ładować ostrożnie, aby naczynia nie pokruszyły się lub nie połamały w trakcie cyklu mycia. Najpierw załaduj górny kosz dużymi przedmiotami, a następnie filiżankami i szklankami. Następnie załaduj dolny kosz talerzami, a w specjalnym miejscu umieść sztućce. Pamiętaj, aby tak układać naczynia, by nie stukały o siebie, bo może to spowodować uszkodzenia.